Teknik Teknik

Teknik

BİLEN A.Ş., her türlü egzost susturucu ve borunun yanı sıra, derin baskı, sıvama susturucular, katalitik konvertörler ve dizel partikül filtreleri, özel amaca yönelik bükümlü boru parçalar üretir.


Boru işlem bölümünde CNC Boru bükme makineleri kullanılmaktadır. 16 mm ile 150mm çaplar arası DKP, alüminize, saf alüminyum ve paslanmaz boru bükülebilmektedir. Bükümlerde ihtiyaca göre 1D radyüs kullanılmakta, itme bükümlü geniş radüs (yay büküm) yapılabilmektedir. Koruma kafesleri, rops, ısı kalkanları, tutamak boruları, pnömatik ve hidrolik akışkan transfer boruları, radyatör boruları, kıvılcım tutucular, intercooler boruları ve her türlü dairesel ve kalın etli profil boru bükümü imkanlar dahilinde olup, bu parçalarda bir çok ana sanayi firmasına tedarik hizmeti verilmektedir.

Ar-Ge laboratuvarında egzost ve aftertreatment (emisyon kontrol) sistemlerine yönelik proje yönetimi, tasarım, prototipleme işleri, geri basınç, akustik ve gaz analizi testleri yapılmaktadır. Tüm parçalarda ilk ürün prototipleme, üç boyutlu yazıcı ile yapılır.

Üretimde manuel ve robot kaynak prosesi bir arada kullanılmaktadır. Susturucu ve boru sızdırmazlık test bankoları, gövde işlem hattında kullanılmaktadır. 

Son yıllarda tüm motorlu taşıtlar ve yol dışı araçlar için geçerli EURO 5, EURO 6, Stage III-B ve Stage IV emisyon kuralları uyarınca, zararlı gazların indirgenmesi amacıyla egzost sistemlerine entegre olarak SCR Katalistler ve Dizel Partikül Filtreleri mevcut olup bu parçalarla bağlantılı egzost borularının sıcak gazın ısısını en az kayıpla içeride tutması gerekir. Bunu başarabilmek için kullanılan en uygun üretim metodu, Metal Enkapsüle İzolasyon (MEİ) olarak anılır. BİLEN, her türlü izolasyon şeklini kendi bünyesinde gerçekleştirerek müşterilerine sunabilmektedir. 1260 C ısıya kadar dayanım sağlayan MEİ'nin yanısıra geleneksel izolasyonlar, ısı kalkanları, özel yanmaz malzemeden üretilen izolasyon ceketleri bunların başlıcalarıdır.

Ürünlerin çoğunda yapılan kaynak işleminin kontrolü, kaynak penetrasyon ve micro vickers sertlik cihazlarıyla kalite bölümünde yapılmaktadır. Ayrıca Bilen kalite laboratuvarında boya kaplama kalınlığı, boya yapışma testi, boya ısı dayanım testi, sac ve boru malzeme sertliği kontrolleri yapılmaktadır. Intercooler ve hidrolik boruları için yapılan müşteri teknik şartnamelerine uygun özel iç temizlik işlemi, özel hassas tartı ve mikroskobik incelemelerle doğrulanır. Tüm parçaların teknik çizimlere uygunluğunun boyutsal kontrolü, lazer CMM ölçüm makinelerinde gerçekleştirilir.

Fabrika içinde preshane, boru büküm ve kaynak montaj bölümlerinde kullanılan tüm kalıp, aparat ve fikstürler Bilen kalıphanesinde yapılır. Mühendislik bölümü tarafından tasarlanan kalıplar, CNC frezeler bulunan tam ekipmanlı kalıp atölyesinde hazırlanır. Kalıp üretiminin yanısıra, üretim içinde kullanılan bazı makinelerin imalatı da firma bünyesinde yapılmaktadır.

Kopyalanamaz © 2017 | Bilen Egzost San Tic. A.Ş.