Tarihçe Tarihçe

Tarihçe

BİLEN, 1954 yılında İstanbul Üsküdar’da egzost servisi ihtiyacına yönelik mütevazı bir atölye şeklinde kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda Türkiye’de Otomotiv Ana Sanayinin faaliyete geçmesiyle birlikte 1965 yılında Tuzla Askeri Jeep Fabrikası’na , 1967 yılında Chrysler Kamyon ve Skoda Kamyonet Fabrikası’na , 1970 yılında Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’na tedarikçi olmuş, artan talebe dayalı tesis ihtiyacı nedeniyle İstanbul-Kozyatağı’nda daha büyük bir tesise taşınmış,1979 yılında anonim şirket haline dönüşmüştür. Hızla büyüyen Türk otomotiv sektörüne paralellik göstererek 1988 yılında İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki daha büyük alana sahip fabrikasında üretim yapmaya başlamıştır.

Kuruluş 1990’lı ve 2000’li yıllarda da gelişerek büyümesine devam etmiş ve bu dönemde otomotiv, traktör, iş makinası ve jeneratör üreticilerinden başlıcalarına tedarikçi konumuna gelmiştir. Aynı dönemde yurtdışına açılarak  kendi konusunda başta gelen küresel tedarikçilerden biri olmuştur.

Müşteri talepleri ve ihtiyacını da gözeterek 2000'li yıllarda  Ar-Ge departmanı kurulmuştur. Araç ve motor bilgilerine uygun egzost sistemi dizayn edilmeye başlanmış, yatırımlarla her gün gelişen test imkanlarıyla BİLEN, ana sanayiye kendi konusunda komple destek veren bir kuruluş haline gelmiştir.

Zaman içinde İstanbul fabrika alanının büyüme hızını karşılayamaması sonucunda Düzce’de daha büyük üretim alanına sahip yeni ve modern fabrikası yapılmış, 2014 yılından itibaren de üretim ve teknik birimlerin yanısıra tüm departmanlarıyla yeni tesisine taşınmıştır.
Bugün BİLEN, ülkemizin yanısıra tüm dünyada adı bilinen yüksek kalite, ihtiyaca yanıt veren ve doğru fiyatlandırılmış egzost sistemi, emisyon kontrol sistemleri ve her tür bükümlü boru parçaların üreticisi olarak tanınmaktadır. Önde gelen dizel motor üreticileriyle ortak yürütülen çalışmalarla komple after-treatment sistemleri üretiminde söz sahibi noktaya gelen BİLEN, sektörüyle ilgili makinelerin üretimini de yapmaktadır.

Kopyalanamaz © 2017 | Bilen Egzost San Tic. A.Ş.